Araştırma ve Yayınlar

Ekim 2017 < Geri Dön

Teknoloji Dosyası 1. "Sağlık ve Dijitalleşme"

Sağlık sektörü, dünyadaki hızlı teknolojik dönüşümden daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. Büyük Veri ve Yapay Zekâ alanlarındaki gelişmeler; düşük maliyet, önleyici tıptaki gelişme, erken teşhis ve kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerinin hızla çoğalması gibi faydaları beraberinde getiriyor. Dolayısıyla inovasyon, sağlık sektörü açısından bir zorunluluk halini almış durumda. Klick Health sitesi tarafından yapılan bir araştırma insanların sadece yüzde 17’sinin sağlık sektörünü en inovatif sektörler arasında gördüğünü, ancak yüzde 40’ının olması gerektiğini düşündüğünü gösteriyor. İnsanların yüzde 90’ı sağlıkta inovasyonun hasta-doktor deneyimini zenginleştireceğine inanıyor. Yine yüzde 90, inovasyon sayesinde ileride daha sağlıklı yaşayacaklarını söylerken, bunların yüzde 70’i insanların kendi sağlıklarını korumada daha başarılı olacağını savunuyor. İnsanoğlunun artan eğitim, refah seviyesi ve sağlıklı yaşamaya yönelik bilinçlilik düzeyi nedeniyle yükselen bir yaşam kalitesi beklentisi de söz konusu.

Sağlık hizmetlerine erişim ihtiyacının artması ve bilimsel alanda kaydedilen ilerlemeler, yenilikler, bireylerin yaşamlarını daha iyi kılmak için birçok fırsat sunuyor. Bu fırsatları yakalamanın yolu da sağlık alanında inovatif bir bakış açısına sahip olmaktan geçiyor. 

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'nın iş-fikir-politika geliştirme platformu olan İdeaport ekibi tarafından hazırlanan "Sağlık ve Dijitalleşme" dosyası ile sağlığın teknoloji ile buluştuğu noktaları anlatılıyor. Keyifle okumanız dileğiyle...