Haber Merkezi

Haberler

26.09.17 @ 11:09 < Geri Dön

Make Tomorrow Eğitmen Eğitimleri ile Başladı

Faaliyette bulunduğu ülkelerde iyi bir kurumsal vatandaş olmak için kurumsal sosyal sorumluluk programlarına önemli yatırımlar yapan dünyanın teknoloji liderlerinden INTEL ve Türkiye’de teknoloji gelişiminin ve inovasyonun en önemli tetikleyicilerinden olan ve bu alanda faaliyet gösteren tek vakıf olma özelliği taşıyan TTGV; geleceğin işgücü ve ülkemizin yarınları olan öğrenciler ve değerli öğretmenleri için  2017 yılında bir eğitim ve dijital dönüşüm programı yürütmeyi amaçlamıştır.

Küresel olarak pek çok ülkede yürütülen Make Tomorrow programı, her ülkenin ihtiyaçları, gündemi ve yaratacağı sosyal etki göz önünde bulundurularak farklı ülkelerde farklı içeriklerde yürütülüyor. Türkiye' nin de aralarında bulunduğu 13 ülkede yürütülmeye başlanan Make Tomorrow programı eğitmenlerin ve öğrencilerin teknolojik eğitimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Make Tomorrow Programı Hakkında

Türkiye’de daha önce Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Intel Öğretmen Programı ve Intel Öğrenci programlarını, Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve mevcut Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık’ın desteği, açılışı ve himayelerinde Intel Galileo İcat Kiti Hibe Programı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve KAGİDER ortaklığında Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Programı, TÜBİTAK ortaklığı ile Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte Robotik Teknolojiler Yarışması ve Girişimci Mucitler programlarını gerçekleştiren Intel; yeni teknoloji trendleri ve bu trendlerin olası sosyal ve ekonomik etkilerinden yola çıkarak 2017 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 ülkede uygulaması öncelikli olarak başlayacak olan Make Tomorrow programının lansmanını Haziran 2017’de dünyanın en büyük maker buluşması olan Maker Faire Bay Area’da yapmıştır.

Make Tomorow Türkiye programı çerçevesinde:

 1. 2017 yılı için İstanbul ve Gaziantep başta olmak üzere çeşitli illerden (Kocaeli, İzmir, Mersin ) öğretmenlere şu anda kullanıma hazır olan teknoloji kitleri kullanılarak 2 günlük uygulamalı elektronik ve programlama eğitimi sağlanması,
 2. Eğitim alan öğretmenlerin 2017-2018 eğitim yılı güz dönemi içerisinde 9. ve 10. sınıf öğrencilerine Intel ve TTGV tarafından sağlanacak Make Tomorrow Proje Kiti ve Eğitim İçeriği ile eğitim vermesi ve öğrencilerin bu malzemeler ve aldıkları eğitimleri kullanarak  sağlık, çevre ve enerji ve  akıllı şehirler alanlarında çevrelerindeki sorunlara çözümler bulacak ürünler oluşturmaları
 • Oluşturulan inovasyon projelerinin Intel ve Maker Media global ortaklığında kurulan ve dünyanın en büyük küresel genç makerlar ağı ve sosyal platformu olması beklenen, Haziran 2017 içinde erişime açılan, www.makershare.com platformunda tüm Dünya ile paylaşılması ve öğrencilerimizin bu platformda diğer ülkelerde oluşturulan projeleri inceleme imkanına sahip olması,
 1. En başarılı 50 projenin Ocak veya Şubat 2018’de kamuoyu ile paylaşılacak bir etkinliğe hazır hale getirilmesi, sertifika ve ödül töreni yapılması ve başarılı projelerin kamuoyuna sunulması aktiviteleri hedeflenmektedir.
 1. Programa Katılan Okul, Öğretmen ve Öğrencilerden Beklentiler
 1. Daha önce Arduino veya benzeri bir platformda eğitim almış ya da çalışmış ve okulunda 2017-2018 güz dönemi içerisinde 5’er kişilik en az 2 en çok 5 öğrenci grubu ile birlikte Make Tomorrow projesi için düzenli olarak çalışabilecek öğretmenlerin 23-24 Eylül, 30 Eylül-1 Ekim ya da 7-8 Ekim tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Kampüsü Arı Teknokent 2 Binasındaki TTGV ofisinde  sağlanacak 2 günlük eğitim programına  katılmaları.
 2. Program kapsamında temin edilecek olan her bir teknoloji kiti için 1 adet projenin grupta yer alan öğrenciler tarafından 31 Aralık 2017 tarihine kadar www.makershare.com platformuna yüklemeleri.
 3. İlgili öğrencilerin www.makershare.com platformu ‘Learning‘ sekmesinden eğitim içeriklerine erişiminin teşvik edilmesi ve ‘Missions’ bölümünden çeşitli yarışmalara katılımının özendirilmesi,
 4. Geniş katılım sağlayan okullar tarafından görevlendirilecek proje koordinatörü ya da sorumlusunun iki haftada bir Intel ve TTGV proje sorumlularına projedeki ilerleme hakkında bilgi vermesi,
 • Ocak ya da Şubat 2018’de, tam tarihi okullardan alınacak görüşlere göre belirlenecek olan ve İstanbul’da yapılacak, en başarılı 50 (bu sayı platforma yüklenecek toplam proje sayısına göre değişebilir) projenin sergileneceği ve büyük ödüllerin sunulacağı etkinliğe katılımın sağlanması.
 • Öğrencilerin kazanımları ve projelerin çıktıları konusunda proje iletişimine okullar tarafından sosyal medya başta olmak üzere mümkün olan iletişim kanallarından destek sağlanması.