12.04.16 @ 12:04 < Geri Dön

TTGV Yeni ve Çeşitlenen Faaliyetlerini Paylaştı.

İstanbul,Ankara- Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) 5 Nisan’da İstanbul Marriot Hotel’de ve 7 Nisan’da Ankara Mövenpick otelde gerçekleştirdiği TTGV Günü etkinlikleriyle yeni, yenilenen ve çeşitlenen faaliyetlerini katılımcılarla paylaştı.

İç içelik hiç olmadığı kadar önemli hale geldi

TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav yaptığı açılış konuşmasında “birbirlerinden izole olmuş mekanizmaların ötesine geçecek bir iç içeliğin gerekli olduğunu ve bunun için de büyük-küçük firmaların, üniversitelerin, gençlerin ve hatta liselilerin birarada olduğu inovasyona dönük, fikrin parayla ve verimlilikle en kısa sürede buluştuğu işbirlikleri ön plana çıkıyor” dedi. Ultav TTGV’nin buna yönelik yapılar üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Veriyi, Tasarımı ve Dijitali baz alıyoruz

TTGV hakkında bilgiler veren TTGV Genel Sekreteri Mete Çakmakcı ise “25 yıllık birikimimizin üstüne veri, tasarım ve sayısal üçgeniyle ele aldığımız ve kendi kaynaklarımızla değer yaratacak konsept yapılar inşa etmeye çalışıyoruz” dedi. Konsept modellerin ilk örneklerini de TTGV Günü’nde paylaştıkları belirten Çakmakcı “konseptlerin geliştirilme ve büyütme aşamasında ileride farklı desteklerden de faydalanabileceğiz” dedi.

TTGV Günü kapsamında TTGV’nin yeni faaliyetleri program sorumluları tarafından yapılan sunumlarla katılımcılara aktarıldı.

Yenilikçi fikirlerin buluşma noktası “ideaport”

İdeaport program sorumlusu Mehmet Can İrhan “ideaport teknoloji ve inovasyon alanında oluşturulan bir iş, fikir ve politika geliştirme platformu olarak kurgulandı. Yeni trendlerin ve orijinal fikirlerin erken aşamada yakalanması, bu konular üzerinde farkındalık yaratılması ve iş geliştirilebilmesi için gereken sosyal alt yapıyı sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun için Tasarım Odaklı Düşünmeden, Büyük Veriye kadar bir çok farklı konuda etkinlik, röportaj, kısa belgesel ve yayını paydaşlarımıza sunuyoruz.”

Teknoloji ile gerçek dünya “Kıvılcım”da buluşacak

Kıvılcım program sorumlusu Kemal Işıtan “Kıvılcım Programı sürekli gelişen ve değişen, çeşitlenen ekosistemin ve paydaşlarının ihtiyaçlar ya da problemler odağında uygun bileşimlerle ve yetkinliklerle biraraya geleceği ve somut çıktılar üzerinde çalışacakları biryapı olarak kurgulandı ve bunun uygulanacağı ilk konsept mekanı ise Bilkent’te Kıvılcım Endüstriyel Yaratıcılık Merkezi adıyla faaliyete geçirdik” dedi.

Kitlesel kaynak kaynak yaratma platformu “ideanest”

İdeanest program sorumlusu Altuğ Zaimoğlu “ideanest erken aşama ürün fikirlerini ve akademik araştırma projelerini doğru finansman ve teknik kaynaklarla buluşturan ve gücünü TTGV markasından alan kitlesel kaynak platformudur” dedi. Zaimoğlu, ideanest’in bilinen kitlesel fonlama yaklaşımlarından farklı olarak projelerin ihtiyaç duydukları uzmanlıklara da ulaşabilmelerine imkan vereceğini sözlerine ekledi.

Temiz teknolojiler için tematik bir fon girişimi YGHF

Yeşil Gelecek Hızlandırıcı Fonu (YGFH) sorumlusu Merve Yaşaroğlu “fon ile tamamen çevre dostu ürün ve teknolojilere odaklanmış farklı bir hızlandırıcı fon modeli kurguladık. Bu modelle Türkiye’deki çevre odaklı temiz teknolojilerin geliştirilip buna yönelik ürünlerin uluslararası piyasalara ulaşabilmesine katkı vermeyi amaçlıyoruz” dedi. Yaşaroğlu, temiz teknoloji alanında girişimciler ve yatırımcı tarafında da farkındalık yaratmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sağlık, tarım, eğitim ve çevre projeleri İTEP ile finansal olarak destekleniyor.

İleri Teknoloji Projeleri Destek Programı (İTEP) sorumlusu Evren Bükülmez “Öncelikli alan olarak belirlediğimiz tarım, eğitim, sağlık ve çevre alanlarında gerçekleştirilen ürün ve/veya süreç geliştirme uygulamalarının Ar-Ge ve Ticarileştirme aşamalarını İTEP geri ödemeli destek programımız çerçevesinde destekleyeceğiz” dedi.

TTGV Günü etkinliklerinin İstanbul ayağıdaki davetli konuşmacısı InfoDif firması CEO’su Kerem Çalışkan ve Ankara ayağında davetli konuşmacısı Verite Analytics firması CEO’su Doç. Dr. Özgür Özlük deneyimlerini ve başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar.

TTGV’nin yeni faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgilere programların internet siteleri üzerinden ulaşılabiliyor:

Daha fazla bilgi için:
Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı / 0312 265 02 72 / kurumsaliletisim@ttgv.org.tr